Najlepszy sposób na naukę – poprzez doświadczenie i zabawę

Małe dzieci szybko się uczą i rozwijają, ale także lubią się bawić i eksperymentować. Zaczynają także rozumieć swoją tożsamość i to, że różnią się od innych. Zorganizowane aktywności pomagają rozwijać ich umiejętność uczenia się. Zabawki zapewniają najmłodszym rozrywkę, ale warto pamiętać, że jednocześnie są narzędziami, które pomagają dzieciom uczyć się o sobie i o otaczającym je świecie. Zabawa jest jednym z najlepszych sposobów na naukę i stanowi ważną część zdrowego rozwoju młodego człowieka. Gdy dziecko [link to 2] się bawi, uczy się rozwiązywać problemy, komunikować się z innymi oraz wzmacniać swoje umiejętności motoryczne potrzebne do rozwoju i nauki.  Zabawa pomaga budować poczucie własnej wartości, ponieważ ukazuje dziecku jego własne zdolności.

Nauka poprzez zabawę rozwija wiele różnych umiejętności, a z wiekiem zdolności te się umacniają. Gdy dzieci sięgają, chwytają, raczkują, utrzymują równowagę czy trzymają zabawki, zwiększają swoje zdolności motoryczne. Zabawa uczy je również, jak rozwiązywać problemy – maluchy zastanawiają się, w jaki sposób działa dana zabawka lub gra, próbują zrozumieć zasady, a przy okazji poznają kolory, liczby i kształty. Stymulujące otoczenie wznosi dziecko na coraz wyższy poziom rozwoju.  Dlatego też zabawy powinny być uzależnione od jego wieku.

Zabawa wodą czy piaskiem może być wstępem do nauk ścisłych. Maluch uczy się, że w przyrodzie występują zarówno ciała stałe, jak i ciecze, a także może mierzyć ilość za pomocą różnej wielkości pojemników. Zabawa lalkami, plasteliną, malowanie oraz rysowanie zwiększa kreatywność i wyobraźnię. Klocki i sortowniki kształtów pokazują dziecku, że istnieją różnego rodzaju kształty, rozmiary, a rzeczy można układać w różnym porządku, co rozwija jego logikę. Z kolei gra w piłkę, taniec, bieganie, wspinanie się rozwijają zdolności ruchowe, siłę, gibkość i koordynację ruchową. Gry zespołowe pomagają maluchowi uczyć się rozmawiać, dzielić się i nawiązywać znajomości. Śpiew oraz gra na instrumentach [link to 3] rozwijają rytm, a także zmysł słuchu, ruchu i mowy.

Starszym dzieciom z pewnością przyda się nauka jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach i łyżwach, gdyż czynności te wpływają na ich umiejętność zachowania równowagi, zdolności motoryczne i koordynację. Gry planszowe także działają korzystnie na rozwój pociech. Monopol uczy je, jak zarządzać pieniędzmi, zaś puzzle rozwijają wyobraźnię. Składanie różnego rodzaju modeli uczy kreatywności i poprawia zdolności techniczne, z kolei karty rozwijają umiejętności matematyczne. Warto nauczyć dziecko grać w szachy czy warcaby, które zwiększą umiejętności logiczne.

Rodzice odgrywają istotną rolę w rozwoju dziecka. W ich przypadku najważniejsze są trzy czynności: obserwacja, podążanie za dzieckiem i kreatywność. Wspólna zabawa z podopiecznym sprawia, że staje się on bardziej kreatywny. Należy zwracać uwagę na to, co dziecko lubi robić, a z czym ma problem. Istotne jest również dołączenie do zabawy, by nasz podopieczny wiedział, że rodzic jest tym zainteresowany. Warto pozwolić przejąć mu kontrolę nad zabawą.

Niezwykle ważne jest, by robić z dzieckiem coś, co lubi. Należy pamiętać, by nie wywierać na nim presji. Dzieci rozwijają się w swój sposób i w swoim czasie. Nie można porównywać własnego potomka z innymi. Podczas wykonywania domowych czynności warto rozmawiać z dzieckiem i przekazywać mu, co i dlaczego w danym momencie się robi. Dzięki temu maluch dowie się, jak działa otaczający go świat i poczuje motywację do rozwijania umiejętności. Zabawa jest nie tylko dobrym sposobem na naukę, ale także na zbudowanie i umocnienie więzi z dzieckiem.