Dlaczego warto zabrać dzieci na warsztaty ceramiczne?

Każdy rodzic próbuje pozytywnie wpłynąć na rozwój swoich dzieci. Już od najmłodszych lat przeglądamy oferty sklepów z akcesoriami dziecięcymi i wybieramy zabawki, które wspomogą rozwój naszej pociechy.

 

Gdy maluchy trochę podrosną może okazać się, że same zabawki nie wystarczą i powinniśmy pomyśleć o urozmaiceniu zajęć dziecka. Nie tylko różne zajęcia zapobiegnąć znudzeniu się malucha, które niestety w wieku wczesnym często się zdarza, pozwoli też na rozwój różnych umiejętności. Możliwe jest także, że brzdąc odkryje pasję, którą będzie poszerzać w przyszłości.

 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci

 

Rodzice mają do wyboru szereg rozmaitych zajęć dla swojego dziecka. Bardzo popularne są zajęcia taneczne, rytmika, zajęcia językowe czy jazda konna. Coraz częściej jednak rodzice wybierają dla swoich maluchów warsztaty ceramiczne, które zyskują na uznaniu. W takich warsztatach mogą już uczestniczyć 3 letnie dzieci. Często tego typu zajęcia są organizowane przez przedszkola, kolonie czy centra kultury.

 

Prace ręczne mają bardzo dobry wpływ na dzieci. Maluchy pracując rękami rozwijają swoją motorykę, czyli sprawność ruchową, która w późniejszym życiu ułatwi im naukę pisania czy rysowania. Takie prace manualne polepszają też koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo dzieciaki pracujące z gliną, która jest tworzywem półplastycznym ćwiczą swoje mięśnie rąk oraz rozwijają zmysł dotyku.

 

Dobrodziejstwo pracy z gliną

 

Nie wszyscy są świadomi tego, że praca z gliną wykorzystywana jest jako metoda terapeutyczna. Podczas lepienia garnków czy dzbanuszków wyciszamy się i odprężamy. Dlatego tego typu zajęcia są polecane nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jeśli masz problem ze stresem to powinieneś również spróbować wziąć udział w takich warsztatach. A jeśli Twoje dziecko ma problemy z agresją, bądź jest nadpobudliwe to praca z gliną może pomóc mu się uspokoić i zapanować nad swoimi emocjami.

 

Warsztaty ceramiczne także pomagają budować poczucie własnej wartości. Gdy po kilku godzinach pracy, prób i błędów widzimy rezultaty w postaci wyrzeźbionego naczynia, czy figurki to satysfakcja i duma będzie nas rozpierać. Dodatkowo utwierdzimy się w przekonaniu, że jesteśmy w stanie wszystko osiągnąć, jeśli włożymy w to trochę pracy. W tym samym stopniu, w jakim wyrabianie gliny buduje w nas wiarę we własne siły uczy nas, jak radzić sobie z porażką. Początkowo praca z gliną może być wyzwaniem i wykonanie zaplanowanego przez nas wyrobu może się nie udać. Dodatkowo ten materiał jest dosyć kruchy i może się okazać, że zanim gotowe dzieło zostanie wypalone to ulegnie ono zniszczeniu.  

 

Świetna zabawa dla maluchów

 

Jak wiadomo lepienie z gliny nie należy do najczystszych czynności. Wiadomo również, że małe dzieci kochają brudne zabawy. Podczas warsztatów ceramicznych możemy pozwolić na spełnienie tej potrzeby malucha w kontrolowanych warunkach. A po powrocie do domu, my będziemy się cieszyć z porządku a nasza latorośl ze świetnej zabawy, po której będzie miała również pamiątkę w postaci własnoręcznie wykonanej ozdoby.        

 

Dodatkowo praca z gliną uczy dzieci kreatywności i rozwija ich wyobraźnie. W dobie wszechobecnej elektroniki, gier wideo i telewizji, które tak naprawdę zabijają takie cechy w dziecku, powinniśmy poszukać zajęć alternatywnych, które oderwą je od ekranu telewizora bądź monitora. Jeśli jesteśmy w stanie znaleźć zajęcie, które, tak jak warsztaty ceramiczne, rozwijają te cenne wartości w maluchach to warto wziąć w nich udział.