Co można wynieść z cyrku? (Czego można się nauczyć od cyrku?)

Cyrk znany jest ludziom od wieków. Pierwszy powstał w Anglii w 1768 roku. Jednak sama koncepcja cyrku nawiązuje do starożytnego Rzymu, gdzie cyrkiem był nazywany okrągły budynek, w którym występowali akrobaci, żonglerzy i inni artyści. W Polsce pierwszy cyrk powstał w Warszawie w 1883 roku.

W ówczesnych czasach cyrki były nie tylko nie lada rozrywką i wydarzeniem. Dla wielu osób były jedyną możliwością zobaczenia zwierząt egzotycznych na żywe oczy. Dodatkowo, gdy wprowadzono w latach 50. XX w. cyrki objazdowe, które przywędrowały do Europy ze Stanów Zjednoczonych, osoby mieszkające poza stolicą mogły oddać się tej rozrywce.

W związku z rozwojem technologii, powstaniem radia i telewizji cyrki straciły trochę na swojej popularności. Ludzie byli w stanie zapewnić sobie rozrywkę nie wychodząc z domu. Również ruchy pro zwierzęce spowodowały, że ludzie, którym los zwierząt był bardzo bliski bojkotowali istnienie cyrków.

Kontrowersje związane z cyrkiem

Większości ludziom cyrk kojarzy się z głównie występami zwierząt. Najwięcej emocji oczywiście budzi pojawienie się dzikich zwierząt egzotycznych, czyli lwów, niedźwiedzi czy słoni. Właśnie obecność zwierząt w cyrku sprawiła, że pojawiła się grupa ludzi nawołująca do zaprzestania praktyk tresury i występów zwierząt. Wskazywano, że zwierzęta przetrzymywane są w nieludzkich warunkach i tresowane przy użyciu bólu. Duży sprzeciw nie tylko organizacji zajmujących się prawami zwierząt, lecz również społeczeństwa sprawiły, że ustawodawcy w różnych krajach zaczęli wprowadzać zakaz występów zwierząt w cyrkach.

W związku z wieloletnim, złym traktowaniem zwierząt w cyrkach do dnia dzisiejszego wiele osób kojarzy cyrk negatywnie. Niestety nadal znajdziemy cyrki, gdzie występują zwierzęta. Ponieważ trenerzy nie dzielą się informacjami na temat technik szkolenia zwierząt występujących, nie mamy pewności, że są one trenowane w humanitarny sposób.

Jednak coraz spotykamy cyrki, gdzie nie znajdziemy już zwierząt, lecz samych ludzi, którzy wykonują różnego rodzaju sztuczki i wymagające akrobacje. Zabawiają oni rzesze widzów swoimi, nieraz zadziwiającymi, umiejętnościami.

Rodzaje sztuki cyrkowej

Oprócz sztuczek wykonywanych przez zwierzęta, które są bardzo mocno kojarzone z cyrkiem są inne elementy przedstawienia cyrkowego. Cyrk również znany jest z komediowych występów klaunów. Są oni szczególnymi ulubieńcami dzieci, które rozśmieszone są do łez ich gagami. Oczywiście żaden cyrk nie obejdzie się bez akrobatów. Podniebne skoki powodują, że publiczność z przerażeniem wstrzymuje oddech. Kolejną sztuką cyrkową jest kuglarstwo, znane bardziej pod nazwą żonglerka. To są najstarsze i najbardziej znane rodzaje sztuki cyrkowej. Oczywiście cyrk to żywa jednostka, w której pojawiają się nowe pomysły na zabawianie publiczności.

Cyrk obecnie

Idąc do cyrku dzisiaj będziemy mogli podziwiać występy różnych artystów. Cyrk jest jedynym miejscem, gdzie znajdziemy linoskoczków wykonywujących zapierające dech w piersiach podniebne akrobacje. Bardzo znany jest Cirque du Soleil, kanadyjski cyrk, który łączy w sobie sztukę cyrkową i teatralną.

Cyrkowcy również idą z duchem czasu. Możemy więc wybrać się na spektakl cyrkowy, gdzie będziemy świadkami wspaniałych sztuczek magicznych, bądź z przerażeniem będziemy obserwować akrobacje motocyklowe.

Od czasu powstania cyrk przeszedł dużą transformację, jednak od jego początków miał on jedno, główne zadanie: dostarczyć rozrywki swoim widzom. Pomimo jego ponurej historii pamiętajmy, że możemy znaleźć różne rodzaje cyrków. Wspierajmy te, w których występują profesjonaliści, nie te, które polegają się na zwierzętach, by dostarczały rozrywki widowni.